Rodzaje klimatyzatorów
Myślisz o kupnie klimatyzatora, ale nie wiesz jaki typ będzie bla Ciebie odpowiedni? Poniższy tekst powinien rozjaśnić Ci temat rodzajów dostępnych na rynku klimatyzatorów, jakie możesz zastosować w domu, biurze, sklepie etc.
Klimatyzatory możemy podzielić na kilka rodzajów:
Klimatyzatory split
To najczęściej spotykany typ klimatyzatora, złożony z dwóch elementów – jednostki wewnętrznej (zwanej też parownikiem lub parowaczem) oraz jednostki zewnętrznej (nazywanej skraplaczem). Dla użytkownika najważniejszymi zaletami tego rodzaju klimatyzatorów jest ich duża wydajność przy niewielkich rozmiarach a także cicha praca – co wynika z umiejscowienia najgłośniejszych elementów klimatyzatora – sprężarki oraz wentylatora – w jednostce zewnętrznej. W odróżnieniu od klimatyzatorów przenośnych czy okiennych niewątpliwą ich zaletą jest również niewielka ilość miejsca potrzebna do zamontowania oraz estetyka (zwłaszcza, że od czasu gdy na rynku klimatyzatorów pojawili się światowi giganci w rodzaju Samsunga czy LG, jednostki wewnętrzne klimatyzatorów potrafią już nie tylko mniej szpecić ale wręcz zdobić wnętrza).
Większość klimatyzatorów typu split to tzw. klimatyzatory ścienne, gdzie jednostka wewnętrzna zawieszana jest na ścianie, w odległości ok. 20-30 cm od sufitu. Rzadziej stosowanymi odmianami klimatyzatorów split są klimatyzatory przypodłogowo – sufitowe. Parownik – podobny w budowie do grzejników – może być wówczas umieszczony na podłodze (zwykle we wnękach podokiennych, choć oczywiście także w innych miejscach), lub też montowany bezpośrednio do stropu. Zaletą tej ostatniej opcji jest uzyskanie sposobu dystrybucji powietrza, zbliżonego do tego, jaki oferują klimatyzatory kasetonowe (zob. niżej).
W ofercie niektórych producentów możemy znaleźć rozwiązania niestandardowe, np. klimatyzatory podsufitowe – podobne wyglądem do ściennych, a różniące się od tych ostatnich możliwością montażu w bliskiej odległości od stropu, czy też zestawy z jednostką wewnętrzną zbudowaną w układzie pionowym – co umożliwia zamontowanie takiego klimatyzatora w pomieszczeniach, w których brak jest miejsca na zamontowanie standardowej jednostki wewnętrznej.
Klimatyzatory multisplit
Systemy multisplit różnią się od „splitów” tym, że do jednej jednostki zewnętrznej podłączonych jest kilka jednostek wewnętrznych, co umożliwia zastosowanie jednego systemu do kilku pomieszczeń (względnie do jednego dużego pomieszczenia) a zarazem indywidualną regulację parametrów powietrza w poszczególnych pomieszczeniach (odrębnie dla każdej jednostki wewnętrznej).
Klimatyzatory przenośne
To klimatyzatory jednoczęściowe, w których zarówno skraplacz jak i parowacz umieszczone są w jednej obudowie. Głównymi zaletami tego rodzaju klimatyzatorów jest brak potrzeby specjalistycznego montażu oraz łatwe przemieszczanie urządzenia (co dodatkowo ułatwia wygodna konstrukcja na kółkach). Można dowolnie zmieniać miejsce (np. pokój) umieszczenia klimatyzatora lub też usuwać z pomieszczenia w czasie, gdy nie jest używany. Z kolei wadą klimatyzatorów przenośnych jest ich z reguły spora wielkość oraz stosunkowo głośna praca. Przede wszystkim jednak fakt, że odprowadzanie ciepłego powietrza odbywa się tu przy pomocy elastycznego przewodu, o średnicy kilkunastu centymetrów, wystawianego na zewnątrz pomieszczenia np. przez uchylone okno. To powoduje, że klimatyzatory takie (o ile nie są de facto zamontowane na stałe) w praktyce cechują się niższą efektywnością chłodzenia niż klimatyzatory typu split. Obsługa klimatyzatora przenośnego odbywa się z panelu sterowania lub/i przy pomocy pilota.
Również w tej grupie klimatyzatorów spotykamy rozwiązania niestandardowe. W ofercie niektórych producentów można znaleźć np. klimatyzatory jednoczęściowe przeznaczone do zawieszania na ścianie, wyglądem zbliżone do jednostki wewnętrznej klimatyzatora split. Tego typu rozwiązanie możne sprawdzić się przede wszystkim w budynkach, gdzie nie ma możliwości zamontowania jednostki zewnętrznej (np. gdy brak wymaganej zgody konserwatora zabytków).
Przykładem innego nietypowego rozwiązania może być dwuczęściowy klimatyzator przenośny, gdzie – podobnie jak w klimatyzatorach split – parownik oraz skraplacz są rozdzielone. Można powiedzieć, że jest to rozwiązanie pośrednie pomiędzy klimatyzatorami split a przenośnymi. Umieszczenie skraplacza na zewnątrz pozwala obniżyć poziom hałasu, a ciepłe powietrze odprowadzane jest bezpośrednio na zewnątrz, nie ma więc problemu „co zrobić z rurą” – cechującego klimatyzatory przenośne. Obie jednostki łączy jednak przewód czynnika chłodniczego, co z jednej strony powoduje konieczność uchylenia np. okna, z drugiej zaś – nie musi być ono (owo „uchylenie”) tak duże jak w typowych klimatyzatorach przenośnych. No i oczywiście klimatyzatory te nie wymagają stałego zamontowania, można swobodnie zmieniać miejsce ich umiejscowienia.
Trzeba jednak podkreślić, że oba wyżej opisane nietypowe rodzaje klimatyzatorów przenośnych to rozwiązania niezwykle rzadko spotykane w ofertach producentów.
Klimatyzatory kasetonowe
Zbliżone do konstrukcji typu multisplit, z tą różnicą, że jednostki wewnętrzne montowane są w konstrukcji sufitu podwieszanego. Z tego względu klimatyzatory kasetonowe stosowane są najczęściej w biurach. Klimatyzatory kasetonowe zapewniają równomierną dystrybucję powietrza, które rozprowadzane jest pod powierzchnią sufitu a następnie łagodnie opada wzdłuż ścian, nie tworząc odczuwalnych prądów.
Klimatyzatory kanałowe
Klimatyzatory kanałowe zapewniają dokładne i równomierne klimatyzowanie kilku pomieszczeń. Z jednego urządzenia powietrze jest rozprowadzane jednocześnie do kilku pomieszczeń za pomocą kanałów. Cechą tego rodzaju klimatyzatorów jest utrzymywanie jednakowych parametrów powietrza we wszystkich klimatyzowanych pomieszczeniach bez potrzeby (ale i możliwości) indywidualnego sterowania pracą klimatyzatora w każdym pomieszczeniu. W zależności od potrzeb, może to więc uznać zarówno za zaletę jak i za wadę. Niewątpliwą natomiast zaletą jest możliwość dokładnego rozprowadzenia powietrza w pomieszczeniu.
Klimatyzatory okienne
Starszy typ klimatyzatorów, znikający już z rynku. Podobnie jak w klimatyzatorach przenośnych, zarówno skraplacz jak i parowacz umieszczone są tutaj w jednej, wspólnej obudowie. Całość montuje się w oknie lub w ścianie, tak aby jedna część urządzenia znajdowała się na zewnątrz a druga – wewnątrz pomieszczenia. Wadami klimatyzatorów okiennych jest ich stosunkowo głośna praca oraz niezbyt estetyczny wygląd.
Uwagi na koniec
Bez względu na typ, klimatyzatory dostępne mogą być w wersji chłodzącej lub chłodząco–grzejącej (wyposażone w pompę ciepła). Większość klimatyzatorów posiada ponadto funkcję wentylowania oraz osuszania powietrza, a niektóre mają również możliwość regulacji wilgotności względnej powietrza. Większość klimatyzatorów wyposażona jest w specjalne filtry powietrza (oczyszczające, antyalergiczne, antybakteryjne etc.), poprawiające jakość powietrza w pomieszczeniu. Pracując w trybie „Auto” klimatyzatory automatycznie regulują parametry pracy (grzanie lub chłodzenie) utrzymując w pomieszczeniu stałą temperaturę. Obecnie wszystkie klimatyzatory split wyposażone w sprężarkę z przemiennikiem częstotliwości – tzw. inverter. Umożliwia to płynne dostosowywanie intensywności pracy do panujących warunków i wyeliminowanie wahań temperatury. Znacznie ogranicza ponadto zużycie energii oraz skraca czas rozruchu (dzięki czemu w pomieszczeniu szybciej uzyskuje się wymaganą temperaturę).
A kiedy już wybierzecie Państwo swój klimatyzator proszę nie zapomnieć o konieczności dokonywania regularnych przeglądów oraz (w ramach tychże) czyszczenia parowników oraz skraplaczy. Pozwoli to zachować niezmienione parametry pracy urządzeń, zapobiec ich awarii a nawet zniszczeniu, a powietrze będzie nie tylko chłodne, ale i wolne od chorobotwórczych drobnoustrojów, jakie mogą rozwijać się w klimatyzacji).